Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

Dom Zakupy

Kredyt na mieszkanie na wynajem – za i przeciw

Kupno mieszkania nie zawsze oznacza, że to my będziemy w nim mieszkać. Wiele osób szuka w tym pomysłu na dodatkowy zarobek lub nawet źródło utrzymania. Czy jest to dobry pomysł? Kredyt na mieszkanie na wynajem może jednak okazać się złym pomysłem, który przyniesie więcej problemów niż korzyści. Przeanalizujmy więc, czy zakup mieszkania na wynajem poprzez kredyt jest dobrym pomysłem.

Czy obecnie kredyt na mieszkanie na wynajem jest opłacalny?

Realia bardzo się zmieniają. Dotyczy to również rynku mieszkań oraz samych kredytów. Wciąż jednak zdania w temacie kredytów na mieszkania są bardzo podzielone. Jedni twierdzą, że to świetna inwestycja, która wręcz sama się spłaca, bo opłaty za mieszkanie idą początkowo na spłatę kredytu. Drudzy odradzają i nie widzą w tym sensu patrząc przez pryzmat dzisiejszych czasów.
Kilkanaście lat temu podział byłby nieobecny, bo kredyt na mieszkanie na wynajem był bardzo powszechną praktyką. Jednak wiele się zmieniło. Spadła dostępność kredytów, a ceny mieszkań bardzo wzrosły. Może to zniechęcić wielu potencjalnych inwestorów w mieszkania na wynajem. Z drugiej strony jednak coraz więcej osób poszukuje lokum, szczególnie w dużych miastach. Napływ studentów, młodych rodzin, a nawet osób w średnim wieku powoduje duży popyt na mieszkania.
Jednak udzielenie kredytu nie jest tak samo łatwe, jak jeszcze kilkanaście lat wstecz. Banki coraz więcej wymagają, kryteria przyznania kredytu są bardzo rygorystyczne i trudne do spełnienia zwykłemu Kowalskiemu. Warto również wspomnieć o wkładzie własnym, który wynosi aż 20% na obecną chwilę.

Jeśli nie na długo, to może wynajem krótkoterminowy?

Mieszkanie można kupić nie tylko na wynajem długoterminowy. Niektórzy stawiają na lokum dla turystów, przyjezdnych na kilka, kilkanaście dni. Z takiego wynajmu można naprawdę dużo zarobić. Jednak, nie wszędzie się on sprawdzi. O ile w większych, turystycznych miastach ma to sens, to w miejscach mniej rozwiniętych może przynieść straty. Kraków, Wrocław, Warszawa z pewnością nada się na wynajem krótkoterminowy. Jest na to ogromny popyt.
Jednak stawiając na takie rozwiązanie stawiamy na jeszcze większe ryzyko. Nie zawsze uda nam się zapełnić cały kalendarz, są miesiące z mniejszym zainteresowaniem, zyski są bardzo niestabilne. Nim rozkręcimy interes i poznamy dobrze branżę wynajmu krótkoterminowego może minąć długi czas. Nie każdy więc może podjąć się aż takiego ryzyka.

Większy budżet to więcej mieszkań – czy warto?

Wiele specjalistów uważa, że o ile jedno mieszkanie może być nierentowne, to zakup kilku od razu może okazać się świetną inwestycją. Do takiego przedsięwzięcia potrzeba jednak dużo większych środków. A uzyskanie kredytu na tak dużą sumę może być nieosiągalne. Dlatego też niewiele osób może pozwolić sobie na takie rozwiązanie.
Kredyt na mieszkanie na wynajem to duży krok w życiu człowieka. Przed jego wykonaniem należy przeprowadzić dokładną analizę, która pokaże, czy rzeczywiście warto. Tylko tak możemy się upewnić, czy dobrze postępujemy. Nie ma tu miejsca na pochopne decyzje i brak przemyślenia. Liczy się przede wszystkim rozwaga.