Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

ziemia ogrodowa
Dom

Czy w ogrodzie warto hodować rośliny w donicach?

W ogrodzie sadzi się zazwyczaj rośliny prosto w gruncie. Rzadko komu przychodzi do głowy, aby wypełniać go roślinami doniczkowymi. Jak się jednak okazuje, to właśnie dzięki nim możesz wzbogacić swój ogród o mało spotykane, egzotyczne rośliny i jeszcze bardziej wypełnić go kolorowymi kwiatami. Jak zaaranżować ogród z wykorzystaniem roślin doniczkowych, jakie warto hodować w donicach i jakie w ogóle są zalety tego rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Dzięki nim możesz zwiększyć atrakcyjność swojej przestrzeni wokół domu.

Zalety hodowania roślin w donicach w ogrodzie

Każdy ogród ma swoją ekspozycję. Najpiękniejsze i najbardziej obfitujące w kwiaty są ogrody wychodzące na południe, ale także te o ekspozycji północnej można ładnie zaaranżować, wybierając odpowiednie gatunki roślin. Ponadto w ogrodach jest różna ziemia. Najczęściej w Polsce występuje ziemia zasadowa, ale przy niektórych budynkach lub w niewielkich fragmentach może znajdować się także ziemia o niskim pH. Zobacz, jakie rośliny rosną naturalnie na ziemi wokół Twojego domu. Jeśli będą to typowe łąkowe gatunki, najprawdopodobniej jest to ziemia zasadowa. Jeśli jednak momentami wyrasta na nich wrzos, masz do czynienia z glebą kwaśną.

Te wszystkie ograniczenia Twojego ogrodu można zniwelować, wybierając hodowlę doniczkową. Warto pamiętać, że w dużych donicach możesz hodować nawet ozdobne drzewa i krzewy. Donicę wypełnisz ziemią ogrodową o cechach odpowiednich dla danego gatunku i postawisz w miejscu, w którym zapewnisz roślinie idealną ilość promieni słonecznych.

Warto także pamiętać o tym, że donice nie muszą być stojące, ale także wiszące. Dzięki nim możesz kwiatami ozdobić także drewnianą altanę w ogrodzie, dach tarasu czy wejście do domu.

Jakie rośliny warto sadzić w donicach?

Dzięki donicom możesz spróbować hodowli najbardziej wymagających i egzotycznych gatunków roślin. Donice możesz przenosić, dlatego gdy temperatura w nocy nagle spadnie poniżej dopuszczalnej dla danego gatunku, nie musisz się martwić o roślinę. Wystarczy, że przeniesiesz ją do ogrodowej mini szklarni czy do domu. Hodowla wymagających roślin z pewnością będzie niemałą gratką dla ogrodnika amatora.

W większych donicach możesz posadzić ozdobne drzewa i krzewy. Wśród najpopularniejszych gatunków można wymienić: klony palmowe, rajskie jabłonie, świdośliwy, głogi, magnolie, róże, hortensje, ostrokrzewy.

Świetnym pomysłem jest także hodowla w mniejszych donicach roślin jednorocznych. Do ich uprawy będzie potrzebna ziemia ogrodowa i odpowiednio dobrane stanowisko. Wśród efektownych roślin jednorocznych można wymienić begonie, wiosenne bratki czy jesienne wrzosy.

Swój ogród możesz wypełnić nie tylko roślinami sadzonymi prosto do gruntu. Doskonałym pomysłem jest urozmaicenie przestrzeni roślinami doniczkowymi. W dużych, ogrodowych donicach możesz posadzić drzewa i ozdobne krzewy. Ze względu na ich ciężar, warto wybierać jednak do nich gatunki, które przetrwają polskie zimy. W mniejszych doniczkach świetnie zaprezentują się jednoroczne gatunki takie jak begonie, wrzosy i czy bratki.