Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

Dom Lifestyle

Sposoby na komary – co je odstraszy?

Lato jest naprawdę piękną porą roku. Słońce, piękna przyroda, czas na świeżym powietrzu i… komary! To już zdecydowanie gorsza strona lata. Jednak nie warto się martwić – wystarczy poszukać rozwiązania. Mamy wiele metod, które mogą pomóc w odstraszeniu tych męczących owadów. Sposoby na komary pomogą nam w spokojnym cieszeniu się pięknym latem! Co więc jest najlepsze w walce o święty spokój? Zapraszamy do lektury.

Domowe sposoby na komary

Temat zaczniemy od sposobów na komary, które możemy wypróbować w domowych warunkach. Zwykle wykorzystuje się do niech produkty ogólnodostępne, nawet posiadane od razu w domu. Zacznijmy od olejków eterycznych.
Komary najczęściej odstraszane są przez różnego rodzaju zapachy. Olejki eteryczne takie jak migdałowy, waniliowy, cytrusowy, cynamonowy lub eukaliptusowy zdecydowanie rozwiążą problem z owadami. Wystarczy rozcieńczyć olejek z wodą oraz alkoholem i umieścić go w specjalnym dozowniku. Taki preparat rozpylamy dookoła miejsca, w którym będziemy siedzieć. Co jakiś czas czynność można powtórzyć, aby bariera ochronna nie zniknęła.
Pomocne w walce z komarami są również różne rośliny. Posadzone na balkonie lub w ogrodzie skutecznie przepędzą wszystkich nieproszonych gości. Najlepiej sprawdzą się takie rośliny, jak kocimiętka, mięta, żubrówka (turówka wonna), bazylia, mirt, anginka (bodziszek cuchnący) oraz plektrantus koleusowaty. Innym domowym, sprawdzonym sposobem jest wystawienie za okno surowej cebuli lub octu. Ich ostry, mocny zapach działa na komary niczym tarcza.

Preparaty na komary ze sklepów i aptek

Oczywiście możemy uzbroić się w wiele różnych specyfików dostępnych w sklepach. Najbardziej znane są aerozole i spraye do ciała. Możemy również wybrać specjalne spirale, które podpalone wydzielają zestaw substancji odstraszający owady.
Trzeba jednak pamiętać że spray sprayowi nierówny. Mamy popularne roztwory, które działają jednak przez krótki czas. Jeśli problem z komarami jest naprawdę duży, można zainwestować w preparaty, które są używane w różnych rejonach świata, takich jak lasy deszczowe. Tam problem komarów jest naprawdę duży. Specjalne produkty dla wędkarzy również cechują się mocnym działaniem i długotrwałym.

Uwaga na komary – przenoszone choroby

Choć w Europie nie występują komary, które mogą przenosić groźne choroby, to wybierając się do obszarów tropikalnych należy być świadomym potencjalnych zagrożeń. Problem z owadami nie objawia się tylko czerwonym bąblem i uporczywym swędzeniem. W wielu krajach tropikalnych komary mogą przenosić choroby przez odsysana krew. AIDS, żółta gorączka czy japońskie zapalenie mózgu. W tym roku gatunek komara, który przenosi te choroby zawitał także w Polsce. Komar Tygrysi został zauważony przez kilkanaście osób w różnych miejscach kraju. Dlatego profilaktyka ochronna przed tymi owadami jest naprawdę ważną sprawą. Warto również obserwować miejsce ugryzienia – jeśli mamy jakieś niepokojące objawy należy natychmiast udać się do lekarza!