Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

wiercenie studni
Dom

Jak wygląda i ile kosztuje wiercenie studni?

Studnie głębinowe są alternatywnym źródłem wody. Wiercenie studni jest opłacalne w szczególności w domach i na działkach, na których występuje trawnik, kwiaty lub uprawy. Te wymagają regularnego i obfitego podlewania, a czerpanie wody z wodociągów znacząco wpływa na wysokość rachunków. Z tego względu wiercenie studni jest dobrym i coraz chętniej wybieranym sposobem. Jak wygląda i ile kosztuje? 

Wiercenie studni – po co studnie głębinowe?

Studnia głębinowa jest alternatywnym i w perspektywie – darmowym źródłem wody pitnej. Wiercona jest na posesjach najczęściej z dwóch powodów:

  • gdy na danym terenie nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej, 
  • gdy ma się spore tereny zielone i uprawne, które wymagają systematycznego nawadniania. 

Inwestycja włożona w wiercenie studni głębinowej szybko się zwraca, dlatego mimo początkowo wysokiej ceny, jest ona opłacalna i przyszłościowo generuje wiele oszczędności. 

Sama studnia głębinowa jest pionowym ujęciem wód podziemnych. Wiercenie studni sięga od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów! Wszystko zależy od położenia działki. Taka woda jest zdatna do picia, a nawet pod wieloma względami jej walory przewyższają jakość tej wodę, która płynie z rur z przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. 

Jak wygląda wiercenie studni?

Wiercenie studni nie może być tak zwaną samowolką budowlaną. Tutaj prawo określa przepisami wymogi, jakie trzeba spełniać, by wywiercić ujście dla wód gruntowych. Szczególne wymogi budowlane trzeba spełnić, gdy planuje się budowę studni z betonowych kręgów. Do takich działań należy uzyskać pozwolenie w odpowiednim urzędzie. Natomiast wykonanie wierceń studni rurowej trzeba jedynie zgłosić. 

Odwierty studni wykonują specjaliści, którzy w pierwszym etapie zapoznają się z terenem oraz planem zagospodarowania posesji. Studnia lub odwierty nie mogą zostać wykonane przy samej granicy działki – odległość powinna wynosić minimum 5 metrów. 

Fachowcy przy pomocy specjalnych urządzeń szukają potencjalnie najlepszego miejsca, w którym znajduje się najlepsze ujęcie wód gruntowych. 

Gdy już znajdzie się takie miejsce, to wiercenia studni dokonuje się przy pomocy specjalnej wiertnicy. Takie studnie głębinowe zazwyczaj mają kilkanaście metrów głębokości. Do wywierconego otworu wprowadza się rurę wyposażoną w specjalną pompę tłoczącą, dzięki której będzie możliwe pobieranie wody gruntowej. Bez niej mogłoby nastąpić tzw. zassanie wody. W nowoczesnych wariantach pompy nie są napędzane ręcznie. 

Ile kosztuje wiercenie studni?

Cena za wiercenie studni jest uzależniona od głębokości, na której udaje się dostać do najlepszego źródła wód gruntowych. Wartość tej usługi przelicza się na każdy metr zagłębienia, który wykonują specjaliści. Koszty mogą różnić się od lokalizacji, ale zwyczajowo cennik zaczyna się od 90 do 150 złotych za każdy wywiercony metr. 

Zwyczajowo studia ma minimum od 10 do 15 metrów głębokości, ale czasami – by trafić na najlepsze źródło wody – trzeba wiercić głębiej. Z tego względu za wiercenie studni zapłacisz minimum od 11 do 15 tysięcy złotych. Jest to spory wydatek, ale zwraca się on w perspektywie kilku lat. W niektórych przypadkach wywiercenie studni jest konieczne, ale zyskuje się alternatywne i darmowe źródło wody.