Na rynku znajdziemy różne pilniki i polerki. W zależności od upodobań, jedni wolą tradycyjne inni bloki. Czym się różnią, oraz czym się kierować wybierając pilniki do paznokci? Wybór jest bardzo ważny, ponieważ dobry pilnik zapewni wygodę w kształtowaniu i przygotowaniu paznokcia do zabiegu, źle dobrany natomiast może go poważnie uszkodzić. Profesjonalny pilnik do hybryd czy żelu jest obowiązkowym sprzętem zwłaszcza jeżeli nie posiadamy frezarki, a musimy pozbyć się resztek poprzedniego manicure.
Elastyczne, czy sztywne pilniki do paznokci?
Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i upodobań. Elastyczne pilniki do paznokci idealnie sprawdzą się w roli pilnika, ale również polerki, dzięki czemu nie musimy oddzielnie kupować bloku polerskiego. Jednak są osoby, które wolą mieć mocny, sztywny pilnik i bloczek polerski oddzielnie. Dlatego, sami musimy określić, która wersja będzie dla nas korzystniejsza.
Dlaczego pilnik jest taki ważny?
Pilnikiem kształtujemy paznokieć, ale również pozbywamy się resztek utwardzonego światłem manicure. Pilniki do paznokci różnią się więc gradacją. Specjalistycznie pilniki charakteryzują się z reguły większą gradacją, a więc są ostrzejsze, w rękach wprawnej manikiurzystki nie stanowią zagrożenia. Dla osób początkujących oraz takich, które raczej lubują się w klasycznych lakierach, wystarczą pilniki o mniejszej gradacji. Istotne jest, aby piłując paznokcie robić to w jednym kierunku, tak aby nie uszkodzić płytki paznokcia.
Typy pilników
Wyróżniamy następujące typy pilniczków do paznokci:
- papierowy,
- metalowy,
- szklany,
- frezarki.
Najczęściej jednak używa się pilników metalowych, papierowych lub szklanych. Frezarki są zaawansowanym sprzętem i najczęściej można je spotkać w salonach kosmetycznych, na domowe potrzeby wystarczą zwykłe pilniki do paznokci.
Jak wybrać najlepszy?
Znaczenie ma przede wszystkim wspomniana gradacja, czyli numer, który znajdziemy na pilniku. Mówi nam o tym, jakiej ziarnistości jest pilnik do paznokci. Pilniki o gradacji w przedziale 80-100 nadają się do ściągania akrylu, czy zdejmowania tipsów. Klasyczny pilnik zaczyna się w przedziale 100-180. Pilniki o większej gradacji sprawdzają się jako polerki. Kształt pilniczka również ma znaczenie, najpopularniejszy jest banan, który świetnie sprawdza się również przy skórkach oraz łódka, która jest przyjemna w użyciu i dość uniwersalna.
Do naturalnych paznokci sprawdzi się najlepiej pilniczek średnioziarnisty lub drobnoziarnisty, połączony z polerką. Natomiast jeżeli chcemy robić manicure żelowy, hybrydowy, czy akrylowy warto zakupić gruboziarnisty pilnik do paznokci. Kształt jest jednak kwestią indywidualną, wybierz to, co wygodniej trzyma ci się w ręce.