Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

Uroda Zdrowie

Łuszczyca – jak z nią walczyć?

Łuszczyca to choroba, która dotyka wielu osób. Nieestetyczne, uporczywie nawracające czerwone wykwity odbierają pewność siebie. Pacjenci często poddają się i nie mają siły walczyć z chorobą. Jednak są sposoby, które pomagają zwalczyć uporczywe niedogodności. Warto poznać bliżej chorobę, jaką jest łuszczyca. Wiedząc o niej więcej z łatwością przekonamy się, że da się z nią wygrać. Poznaj wroga!

Czym jest łuszczyca?

Przede wszystkim jest to choroba skóry. Dotyka różnych miejsca na całym ciele, jednak w początkowej fazie rozwija się w terenach owłosionych oraz na płytce paznokcia. Jest chorobą zapalną i przewlekłą. Problem dotyka około 2% populacji. Objawia się czerwonymi wykwitami o różnej wielkości. Wiele zależy od stadium choroby. Mamy dwa typy łuszczycy.
Łuszczyca typu 1 ma charakter dziedziczenia autosomalnego dominującego. Zwykle pierwsze wystąpienia mają miejsce już w młodym wieku, przed ukończeniem 40 roku życia. Typ 2 łuszczycy występuj z kolei między 50 rokiem życia a 70. Łuszczyca jest i była badana przez wielu specjalistów. Badania jednak wciąż nie wykazały dokładnej przyczyny występowania tej choroby. Jedyne, co jest pewne, to że problem ma podłoże genetyczne i immunologiczne.

Jak leczona jest łuszczyca?

Choroba ma to do siebie, że potrafi pojawić się znikąd i nagle sama ustąpić. Dlatego trudno jest nad nią zapanować. Wiele zależy również od miejsca wystąpienia. Skóra głowy jest zupełnie inna od struktury paznokcia. A choroba może wystąpić także na łokciach, kolanach, czy plecach. W zależności wystąpienia mamy różne nazwy choroby: łuszczyca uogólniona, stawowa, zwyczajna oraz krostkowa. Ostatnia ma dwie postacie: ogólna i miejscowa.
Jedynie diagnoza postawiona przez lekarza odpowie nam na pytanie, który rodzaj łuszczycy przechodzimy. Wtedy może zostać podjęte leczenie. Jeśli jednak na podstawie wykwitów i miejsc objętych nimi nie da się jednoznacznie stwierdzić, z czym mamy do czynienia, to lekarz może zlecić wykonanie biopsji. Tylko tak uda się rozpoznać chorobę i upewnić się o jej podłożu.
Możliwych kuracji jest naprawdę wiele. U większości pacjentów stawia się na leczenie miejscowe, gdyż choroba nie zajmuje zwykle więcej niż 10 procent powierzchni ciała. Używa się do tego preparatów analogicznych witaminy D3, keratolitycznych, pochodnych węgla kamiennego i glikokortykosteroidów miejscowych.

Z łuszczycą można wygrać!

Choć choroba lubi niespodziewanie nawracać, to nie można się poddawać. Natychmiastowa reakcja i wprowadzenie odpowiedniego leczenia może przynieść szybka ulgę. Reemisja może nastąpić w każdej chwili, jednak można się chronić przed czynnikami ją przyspieszającymi. Należy wyleczyć wszelkie ogniska próchnicy i dbać o swoje zdrowie. Unikajmy przeziębień i wszelkich osłabieni odporności. Należy całkowicie rzucić palenie i uważać na niektóre leki. Trzeba także dbać o nawilżenie skóry. Nie można dopuścić do przesuszenia naskórka. Pomocne będą różnego rodzaju emolienty. Warto walczyć z chorobą, nie poddawać się i szybko działać. Być może kiedyś znajdzie się złoty lek na wszelkie dolegliwości związane z łuszczycą!