Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

Zdrowie

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Kilka informacji na temat korzyści

Z regularnie przeprowadzanych badań można wywnioskować, że papierosy w Polsce pali nawet co czwarty z nas – tak wynika np. z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Czy powszechny charakter tego zjawiska oznacza, że palenie tytoniu jest dobrym rozwiązaniem? Medycy zgodnie twierdzą, że nie – według nich, korzyści z rzucenia palenia pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Co możesz zyskać dzięki rzuceniu papierosów? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów?

Można wyróżnić wiele negatywnych skutków związanych z paleniem papierosów. Zasadniczo, przyjmuje się, że rzucenie palenia oznacza między innymi:

  • zmniejszone ryzyko zachorowania na groźne choroby,
  • lepsza kondycja,
  • oszczędności.

Rzucenie papierosów to mniejsze ryzyko groźnych chorób

Jak wynika z dziesiątek przeprowadzonych badań, nałogowe palenie papierosów oznacza zwiększone ryzyko zapadnięcia na takie choroby jak między innymi:

  • schorzenia układu oddechowego – w przypadku wieloletnich palaczy ryzyko zapadnięcia na raka płuc (a także jamy ustnej, krtani czy tchawicy), rozedmę, astmę lub gruźlicę jest szczególnie wysokie,
  • choroby układu krążenia, w tym np. zawał, nadciśnienie oraz miażdżyca,
  • inne schorzenia, w tym np. zaburzenie płodności.

Jak można łatwo się domyślić, pozbycie się problemu z paleniem zmniejsza ryzyko wystąpienia tych groźnych chorób.

Brak papierosów to lepsza kondycja

Zdaniem ekspertów już około dwa-trzy miesiące abstynencji sprawiają, że płuca zaczynają się regenerować i poprawiać swoją wydolność. Dzięki temu łatwiejsze jest uprawianie sportu, w tym na przykład biegania czy jazdy na rowerze. Ponadto, dzięki rzuceniu palenia zaczynają regenerować się także mięśnie – dzięki temu możliwe jest ponoszenie przez organizm większego wysiłku fizycznego.

Rzucenie palenia to także oszczędności finansowe

Silnym argumentem przemawiającym za tym, że rzucenie papierosów to dobry pomysł, jest aspekt finansowy. Jak wiadomo, ceny papierosów w sklepach nie należą do najniższych. Zaczynają się one od kilkunastu złotych za paczkę zawierającą dwadzieścia sztuk papierosów. Nie jest niczym trudnym obliczenie, jaki jest łączny koszt miesięczny jednej paczki papierosów dziennie.

Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na inne, ZDROWE przyjemności – seanse filmowe w kinie, wizyty w restauracji czy karnet na siłownię to z pewnością lepsze pomysły niż palenie papierosów.

Artykuł sponsorowany