Orchidea.org.pl

Lifestyle i Zakupy, Dom i Ogród, Moda i Uroda

Zdrowie

Śmierć bliskiej osoby a pomoc psychologa

Odejście bliskiej osoby, a zwłaszcza w nieoczekiwanym momencie to bardzo traumatyczne przeżycie, które zawsze budzi negatywne emocje. Gdy pogrążona w smutku i rozpaczy rodzina nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanej osoby to wówczas bardzo pomocna jest terapia psychologiczna. Harmonia LUX MED to taka przychodnia, w której każdy pacjent może liczyć na fachową pomoc oraz zrozumienie ze strony psychologa.

Żałoba – traumatyczny okres po stracie bliskiej osoby

Utrata najbliższej naszemu sercu osoby zawsze przynosi ogromny ból. Gdy odchodzi ktoś, kogo kochaliśmy oraz z kim tworzyliśmy wspólny dom życie często traci sens. Wówczas to wiele osób nie jest w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości i na nowo cieszyć się z życia. Takie osoby są nieustannie pogrążone w smutku i żalu, a ich życie jest puste oraz beznadziejne.

Śmierć bliskiej osoby to wydarzenie wywołujące wielki wstrząs dla całego organizmu. W wielu przypadkach burzy ono dotychczasową równowagę psychiczną. Często zdarza się, że poziom stresu, jaki wywołuje śmierć bliskiej osoby przekracza zdolności osoby pogrążonej w żałobie. W wielu przypadkach takie traumatyczne wydarzenia skutkują poważną chorobą natury psychicznej, a przede wszystkim depresją.

Depresja po starcie bliskiej osoby a pomoc psychologa

Żałoba jest zawsze bardzo trudnym okresem. Jest to proces przejścia od dezorganizacji psychicznej, fizycznej oraz społecznej do reorganizacji, a więc przystosowania się do życia na nowo. Proces taki trwa zazwyczaj około roku.

Niemniej nie zawsze kończy się pomyślnie. Mocno pogrążona w smutku i żałobie osoba bez wsparcia bliskich osób czasem nie jest w stanie uporać się z utratą osoby, która była dla niej najcenniejsza i nadawała sens jej życiu.

U wielu tych osób, którym nie udało pogodzić się z odejściem ukochanej osoby może pojawić się depresja. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest zawsze większe wtedy, gdy pogrążona w żałobie osoba już wcześniej chorowała na tę chorobę. O wizycie u psychologa warto pomyśleć wówczas, gdy u osoby pogrążonej w żałobie:

– dominuje stale obniżony nastrój

– występuje niemożność oczekiwania na przyjemność oraz szczęście

– występuje stałe poczucie nieszczęścia oraz cierpienia

– pojawiają się często pesymistyczne i obsesyjne myśli

– występuje obniżone poczucie własnej wartości

– dominuje poczucie bezwartościowości oraz odrazy do siebie samego

W takiej sytuacji konieczne jest wsparcie psychologiczne. Na odzyskanie stanu równowagi bardzo dobrze wpływają także terapie grupowe. Wsparcie ze strony osób zmagających się z podobną tragedią w większości przypadków daje bardzo pozytywne rezultaty.

Każdy doświadczony psycholog potrafi pomóc osobie pogrążonej w rozpaczy uporać się z negatywnymi emocjami, takimi jak: żal, smutek i złość. Regularne wizyty u specjalisty pomagają z czasem uporać się z żałobą i na nowo cieszyć się życiem.